loader
Składanie życzeń

Jak składać życzenia? Savoir-vivre przy wigilijnym stole cz. II

Receptą na dobre relacje z ludźmi jest przestrzeganie zasad dobrego współżycia. Te zakładają chociażby, że nie powinno się przekraczać granic prywatności. Spersonalizowane życzenia są odpowiednie tylko do znanych nam osób. Życzenia przy wigilijnym stole powinny być życzliwe.

Wytykanie porażek i błędów nie ma w sobie ani trochę życzliwości. Takie przytyki można usłyszeć najczęściej od starszych osób. Myślą one, że wszystko wiedzą lepiej, z uwagi na swój staż. Trudno kwestionować, czy jest to prawda, niemniej jednak tej rodzaj życzeń narusza granice i zdecydowanie to złośliwość.

Wiele osób spędza Wigilię w sporym gronie. Dlatego powstaje pytanie, jak się zachować w gości ? Bowiem nie wybieramy się na imprezę, ale na święta rodzinne. Pamiętajmy zawsze o tym, że jesteśmy gośćmi, dlatego to gospodarze będą nadawać ton przyjęciu, a nie my. Możemy zaoferować pomoc, ale nie rządźmy się, jeżeli gospodarze tego nie chcą. 

Wchodzimy do domu jako goście, witamy się i ... I zastanawiamy się, czy zdjąć buty. Najlepiej jest zabrać obuwie na zmianę. Reszta to kwestia umowna z gospodarzem. Jeżeli mamy przygotować jakąś potrawę, to koniecznie trzeba się z tego wywiązać. Jeżeli gospodarze chcą przygotować wszystko samodzielnie, lepiej nie przynosić nic, bowiem mogłaby to być dla nich obraza. 

Stół wigilijny

Prezenty są czasem również kwestią do ustalenia, niemniej ciężko wyobrazić sobie święta np. bez Świętego Mikołaja. Jeżeli umowa zakładała tylko prezenty dla dzieci, to nie przynosimy upominków dorosłym. Jeżeli umawialiśmy się na losowanie osoby, której dajemy prezent, to dostosujmy się do zasad losowania i nie przekraczajmy wyznaczonej kwoty. Przygotowanie prezentu dla każdego członka rodziny to druga możliwość. Jak to zrobić? Istnieją trzy podstawowe zasady. Pierwsza : prezent nie może obdarowanego wprowadzić w zakłopotanie. Druga: prezent nie może ośmieszać, albo naprawiać obdarowanej osoby. Trzecia: prezent nie może być dwuznaczny. 

Banalnym i często wyśmiewanym prezentem są skarpetki. Ale to właśnie one najczęściej znaleźć można pod choinką. Skarpetki są ogólnie uznawane za fatum w naszej kulturze. Tyle rozmawia się o nie zakładaniu skarpetek do sandałów, a potem temat ten przewija się przed świętami Bożego Narodzenia. Bielizna to niezbyt dobry prezent. Dużym ryzykiem są także prezenty nawiązujące do gustu. Mogą być nietrafione. Jeżeli nie znamy czyiś preferencji i jeżeli nie jesteśmy połączeni z obdarowaną osobą głębszymi relacjami, to lepiej nie dawać takiego prezentu.