loader
Składanie życzeń

Jak składać życzenia bożonarodzeniowe w pracy?

Życzenia bożonarodzeniowe możemy złożyć za pośrednictwem tradycyjnej poczty, jak i przy pomocy drogi mailowej. Źle odbierane są jednak życzenia przez SMSa. Taki sposób przeznaczony jest dla znajomych. Szefowi i współpracownikom najlepiej jest przekazać życzenia osobiście. W jaki sposób składać życzenia świąteczne w pracy? 

Tworząc życzenia biznesowe na święta, trzeba zdawać sobie sprawę, do kogo są one kierowane. Na naszej liście kontaktów mogą być osoby, które nie obchodzą tego święta. Z pewnością nie poczują się oni obrażeni, niemniej warto być rozważnym, bowiem ktoś może uznać to za niestosowne. 

Jeżeli już wiemy, do kogo kierujemy wyrazy pamięci, najlepiej jest złożyć życzenia osobiście. Jednak czasami pozostaje tylko droga pisemna. Tutaj należy zwrócić uwagę na ortografia, interpunkcję i poprawność językową.

Zwykłe życzenia na kartkach papierowych są już wydrukowane. Istnieje zatem szansa, że kartka zostanie potraktowana jak inne. Aby podkreślić swoje zaangażowanie, warto samodzielnie napisać życzenia, a przynajmniej je podpisać. Ponadto w post scriptum można zamieścić podziękowania za współpracę i nadzieję na dalszą kooperację. Warto dodać również świąteczny znaczek pocztowy.

Kartki świąteczne

Jeżeli chcemy przesłać życzenia mailem, trzeba przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze wysyłamy je z własnego konta, które opatrzone jest naszym imieniem i nazwiskiem. Ponadto umieszczamy stosowny temat e-maila.

Jeżeli chcemy wysłać je do dużej ilości osób, ukrywamy ich adresatów. Miły gest stanowić będzie animacja świąteczna, czy plik z kartką bożonarodzeniową. Zadbajmy o to, aby otwarcie załącznika nie stanowiło problemu.

W życzeniach najlepiej zaimki osobowe pisać wielką literą. Zwroty świąteczne słownik ortograficzny nakazuje pisać jak następuje : święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok ( pierwszy dzień roku ) czy Wigilia ( dzień przed Bożym Narodzeniem ). Taka pisownia jest w pełni zgodna z zasadami ortograficznymi, niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, aby wszystkie te wyrazy napisać wielką literą, jeżeli stoją za tym względy emocjonalne.

Podczas tworzenia firmowych, czy biznesowych życzeń powinniśmy zachować szacunek, poprawność, dystans i powściągliwość. Ich treść powinna być odzwierciedleniem naszego indywidualnego podejścia do adresata, oczywiście bez przekraczania form, które zarezerwowane są dla rodziny, albo bliskich znajomych i przyjaciół. Przed wysłaniem życzeń, należy koniecznie je dokładnie sprawdzić, aby jakiś błąd w pisowni nie popsuł zamierzonego efektu.