loader
Składanie życzeń

Jak składać życzenia? Savoir-vivre przy wigilijnym stole cz. I

W jaki sposób składać życzenia? To niby bardzo proste, jednak czego można życzyć bardzo dalekim krewnym, których widzimy raz, może dwa razy do roku? Czego życzyć tym, których widzimy na co dzień? Co należy robić, aby w trakcie składania życzeń unikać oklepanych banałów, które brzmią nieszczerze?

Porozmawiamy więc  z Wojciechem S. Wocławem, specjalistą do spraw savoir-vivre’u oraz dress code'u. Jest on autorem wielu książek i publikacji.  W Wigilię widzimy się nie tylko z rodziną, ale również z dalszymi krewnymi i znajomymi. Przychodzi niezręczny moment składania życzeń i nie wiemy jak się zachować. Wszystko uzależniony jest od podejścia do sprawy. 

To przecież przede wszystkim gest grzecznościowy

W przypadku, kiedy nie wiemy, czego można życzyć, życzmy przede wszystkim zdrowia, spełnienia marzeń oraz pomyślności w życiu. Ta forma sprawdza siew w wielu przypadkach, bez względu na stopień pokrewieństwa oraz okoliczności. Żyjemy w czasach oryginalności, dlatego wydaje się to banalna forma składania życzeń. Nie warto jednak kombinować. Ważna jest postawa, uśmiech oraz płynąca od nas energia. Przymusowa oryginalność może okazać się nietrafiona, a wręcz niestosowana. 

Uroczystość wigilijna

Pora przejść do problemu różnić międzypokoleniowych. Zupełnie inne życzenia składa się bratu, a jeszcze inne babci. Niezależnie od wieku, nie należy pozwalać sobie na zbyt dużą nonszalancję. Luźne zwroty nie są stosowne i nie brzmią dobrze, nawet jeżeli stosunki pomiędzy osobami składającymi sobie życzenia są luźne i swobodne. 

Jakich życzeń nigdy nie należy składać? Co okazałoby się foux pas?

Z pewnością nie należy składać życzeń, które w jakkolwiek sposób miałyby zmieniać lub poprawiać inną osobę. Mowa tutaj o zmianie charakteru, podejścia do życia oraz zachowaniu. Nie sprawi to nikomu radości. Dana osoba, która słucha życzeń, może poczuć się jak nieudacznik, który wymaga poprawek. Niestosowne jest również życzenie powiększenia rodziny oraz znalezienia partnera. Takie zwroty mogą wywołać zażenowanie i późniejsze konflikty. W wielu przypadkach składanie takich życzeń może zakończyć się katastrofą oraz brakiem chęci do spędzania wspólnego czasu podczas świąt. Pewne sprawy warto przemilczeć i nie mówić ich. Zasada jest prosta. Warto mówić mniej, niż więcej i niektóre sprawy przemilczeć. Składanie życzeń nie jest prostą sprawą. Można podczas ich składania kogoś urazić oraz sprawić, że poczuje się niezręcznie. Umiar należy zachować również podczas składania życzeń najbliższej rodzinie, a zwłaszcza babci i osób starszych.