loader
Składanie życzeń

Zwyczaje urodzinowe z całego świata

Co kraj to obyczaj. To samo tyczy się obchodzenia urodzin na całym świecie. W Polsce najczęściej spotykamy się na obiad, a potem tort. Śpiewamy "Sto lat", dmuchamy świeczki. Sprawdź jak obchodzą urodziny mieszkańcy innych krajów. 

Urodziny w Afryce 

W niektórych krajach afrykańskich urodziny nie są, aż tak hucznie obchodzone. Dopiero po uzyskaniu odpowiedniego wieku, dzieci stają się częścią wspólnoty. Wtedy właśnie organizuje się dla nich wielkie przyjęcie. 

Urodziny w Egipcie  

Egipcjanie świętują z wielką pompą pierwsze urodziny dziecka. Przyjęcie urodzinowe jest zawsze bardzo wesołe i kolorowe. 

Urodziny w Chinach 

Tutaj także pierwsze urodziny dziecka są największym wydarzeniem. W tym dniu wróży się przyszłość dziecka. Tak jak w Polsce, dziecko umieszczane jest wśród różnych przedmiotów. To co zwróci szczególną uwagę potomka, jest jego wizją przyszłości. Znaczenie poszczególnych przedmiotów to: 

- książka - dziecko może zostać nauczycielem 

- moneta - oznacza bogactwo 

- lalka - zwiastuje wiele dzieci. 

Drugie ważne święto w życiu dziecka, to jego szóste urodziny. W trakcie urodzin podaje się długi makaron, który jest symbolem długiego życia. Im więcej wciągnie się makaronu przed ugryzieniem, tym dłuższe będzie życie malucha. 

W Chinach wielkim nietaktem jest podarowanie dziecku zegarka, który kojarzony jest ze śmiercią. Dobrym zwyczajem jest podarowanie czegoś z tygrysim wzorem, który przynosi szczęście. 

Urodziny w Indiach

W dniu pierwszych urodzin indyjskie dzieci mają goloną głowę w pobliżu ognia. Rytuał ten ma na celu oczyszczenie dziecka. 

W dniu urodzin dziecko klęka przed rodzicami i dotyka ich stóp. Ma to być wyrazem szacunku dla rodzicieli. Po południu obywa się obiad rodziny z ostrymi potrawami oraz deserem. Tego dnia dzieci do szkoły chodzą w bardzo kolorowych strojach i rozdają cukierki. 

Urodziny w Australii 

Obchody urodzin w Australii są podobne do tych w Polsce. Najczęściej z tej okazji zaprasza się rodzinę i znajomych na grilla, podczas którego podaje się chleb wróżki.