loader
Składanie życzeń

Jak pisać życzenia wielkanocne – kurs dla opornych

Jak powinno się pisać życzenia z okazji świąt Wielkanocy?

I. Językowo

Wielkanoc jest dla wielu osób słowem trudnym. Można komuś życzyć udanej Wielkanocy lub Wielkiejnocy. Z kolei wyrażenie święta wielkanocne można zapisać zarówno małymi, jak i wielkimi literami.

II. Stosownie

Kwestie językowe mają jednak znaczenie drugorzędne. Warto się natomiast zastanowić nad samą treścią życzeń.  Osobie, która znajduje się w żałobie nie wypada raczej życzyć świąt wesołych czy radosnych. To chyba każdy wie. Warto zawsze mieć na względzie adresata  i układać życzenia w taki sposób, aby sprawić mu radość, a nie urazić. Dlatego mężczyźnie w związku małżeńskim nie ma co życzyć wolności itd.

Można w tym przypadku powołać się na ciekawy przykład. Pewna katechetka w młodym wieku wysyłając życzenia sąsiadom i znajomym powoływała się na Chrystusa Zmartwychwstałego itd. Życzenia były ładne, to fakt, ale wysyłała je również od osób niewierzących. W ten sposób popełniała spory błąd i to zarówno w okresie Wielkanocy, jak i później Bożego Narodzenia.

Tradycje wielkanocne

Stąd też osobom wierzącym, zwłaszcza tym głęboko wierzącym sugeruje się, aby pamiętali, że religijna forma życzeń nie sprawdzi się w przypadku agnostyków, ateistów czy wyznawców innej religii. W tym przypadku lepiej posłużyć się klasycznymi, uniwersalnymi życzeniami. Będzie to naprawdę o wiele lepiej odebrane.

Podobna sytuacja ma miejsce wówczas, gdy nie wiadomo jaki światopogląd ma dana osoba. Warto tutaj zdawać sobie sprawę z tego, że każdy chce być zdrowym, szczęśliwy, radosny, bogaty, odnosić sukcesy w pracy i w życiu prywatnym. Takie życzenia są zdecydowanie rozwiązaniem najbardziej bezpiecznym i to bez względu na to, na kogo się trafi. Ucieszy się z nich zarówno ateista, jak i zagorzały katolik.

III. Jeśli potrafisz, to może wierszem?

Życzenia rymowane czy wierszyki to dobre rozwiązanie, ale tylko w przypadku osób, które naprawdę dobrze radzą sobie w tej materii. Tak naprawdę rymować próbuje każdy, ale tylko nieliczni potrafią  robić to dobrze. Rymy trzeba dobierać tak, aby nie były one śmieszne czy kiczowate. Dobrze skomponowany wierszyk czy rymowanka może sprawić naprawdę sporo radości.

Osoby, które takowego talentu nie mają mogą posiłkować się internetem. W sieci nie brakuje stron, na których umieszczone są setki, jeśli nie tysiące różnego rodzaju wierszyków w zasadzie na każdą okazję. Dlatego też każdy może znaleźć rymowankę odpowiednią w danej sytuacji, która spodoba się adresatowi. Warto o tym pamiętać, buszując w sieci przed Wielkanocą.