loader
Solenizant

Urodziny - tradycje, zwyczaje, historia

Urodziny to święto, podczas którego świętuje się przyjście na świat. Skąd w ogóle wzięło się to święto? Co warto o nim wiedzieć? Geneza tego święta wydaje się wręcz wielowarstwowa. 

Człowiek w celu przetrwania musiał przystosować się do świata oraz doz mieniających się warunków. Jedną z podstawowych czynności człowieka jest zapewnienie sobie takich zasobów, które pozwalają na przetrwanie i znalezienie miejsca na świecie. Człowiek musi przystosować się do zmieniających się warunków niezależnie od pory. Warto wiedzieć, że każdego dnia na świecie dochodzi do wielu zjawisk, które poddawane są badaniom i oswajane z ludźmi. 

Człowiek tak naprawdę dostosowuje się do cyklu i w dług niego ściśle organizuje sobie swoje życie. Zmieniające się pory roku, wymyślenie kalendarza oraz zegara umożliwiało organizację bieżącego, oraz przyszłego życia. Dzięki tym wynalazkom możliwe jest zlokalizowanie wydarzeń historycznych, o których uczymy się obecnie. 

Wzmianki dotyczące świętowania urodzin wzięły się już w starożytności. W Grecji oraz w Starożytnym Rzymie najczęściej świętowano urodziny króla i bogów. Dopiero później uroczystości obchodzone były również przez przyjaciół, rówieśników i rodziny. 

Wiele uregulowań społecznych zmuszało do tego, aby prowadzić spisy społeczne. Urodzone dzieci zmuszały być więc wpisywane do specjalnego spisu ludności. Data uroczenia określa miejsce danego człowieka w społeczeństwie. Pozwala na wytyczanie oraz ograniczanie życiowych celów. 

Tradycje urodzinowe

Dacie uroczenia dawniej przypisywano magiczne znaczenie i uważano za cud życia. Dawniej urodziny były uważane za akt boski oraz wybranie przez boga. Duża śmiertelność dzieci i matek przy porodach doprowadziła do rozpowszechniania się kultów i magii. Zasięgano wielu opinii lekarzy i wróżbitów, którzy przewidywali przyszłość. Wierzono również w horoskopy. 

Wierzono również w duchy, które miały czuwać całe życie nad człowiekiem. Potępiano też pogańskie zwyczaje skupiające się na sakralizacji wydarzeń oraz na doszukiwaniu się pychy, próżności i grzechu. W Rzymie uważano, że każde życie ma swojego geniusza, któremu w dniu urodzin składa się dary i czci się go. Uważano, że geniusz ten umiera wraz z człowiekiem i od dnia narodzin towarzyszy mu każdego dnia, aż do śmierci. Geniusz występował również w wielu greckich twierdzeniach. W chrześcijaństwie jego rolę pełni anioł stróż. 

Chrześcijanie dawniej uważali, że urodziny to święto barbarzyńskie i nie należy go obchodzić. Według chrześcijan początkiem życia była śmierć, dlatego wymyślono imieniny, czyli święto czczenia swojego patrona. Z czasem urodziny przestały być wiązane z religią i nabrały wymiaru społecznego. Dziś to rodzime święto, które wpisuje się w ramy wielu tradycji. 

Chcesz wysłać kartkę ? Sprawdzanie numer telefonu odbiorcy przed wysłaniem