loader
Solenizant

Imieniny – dlaczego je obchodzimy?

W Polsce imieniny są bardzo popularnym świętem – chociaż nie we wszystkich regionach naszego kraju. Dużo popularniejsze są u nas nadal urodziny, choć dawniej obchodziło się głównie właśnie imieniny. Dzisiaj to przede wszystkim okazja dla dzieci i dorosłych, by otrzymać kolejny prezent i świętować w gronie rodziny oraz znajomych.

Zapomniano już w większości od czego ten zwyczaj się wziął i z czym jest związany. A to piękna tradycja! Co prawda w tej chwili obchodzenie imienin łączy się z pewnymi problemami, jednak nadal wiele osób nie wyobraża sobie roku bez ich świętowania. O co dokładnie w tym chodzi? Wyjaśniamy zaciekawionym! Piękne kartki możesz znaleźć na https://adconnect.pl/zyczenia-kartki/imieninowe

Skąd się wzięły imieniny?

Choć w tej chwili imieniny są czasem wesela i świętowania – również zakrapianego – ich pochodzenie jest mniej radosne. To obchodzenie dnia świętego, bądź błogosławionego przypisanego do konkretnego dnia w kalendarzu chrześcijańskim. Nie wszyscy wiedzą, że obchodzone są w dniu śmierci danego świętego – dlatego właśnie w roku jest czasem wiele okazji do świętowania tego samego imienia. Wszystko zależy od tego ile było świętych o takim imieniu. Z tego też względu zwyczaj nie przyjął się w krajach, w których nadawanie imion dzieciom nie wiąże się koniecznie z kimś świętym, a nawet nazwy zjawisk przyrodniczych czy roślin mogą się stać imieniem.

Życzenia imieninowe

Jak świętuje się imieniny?

W tej chwili w zasadzie ogólne świętowanie niczym się nie różni od świętowania dnia urodzin. Można wręcz powiedzieć, że urodziny – jako dzień pojawienia się na świecie – stały się szczególnie hucznie obchodzone, a imieniny świętujemy wszyscy nieco skromniej. Zawsze jednak oznacza to wręczanie solenizantowi czy solenizantce jakichś podarunków. Nadanie dziecku imienia świętego czy świętej oznacza, że staje się on lub ona patronką tego konkretnego dziecka. Świętowanie imienin jest przede wszystkim szansą na zebranie się w gronie rodzinnym lub w gronie przyjaciół i wspólne spędzenie wolnego czasu.

Konkretne zwyczaje, jakie są związane z tym dniem, zależą bardziej od konkretnej rodziny. Dobrze jednak, że ten zwyczaj jest praktykowany, ponieważ można go zaliczyć do szczególnie długo istniejących. W tej chwili w Polsce nie przyjął się jedynie na Górnym Śląsku i na Kaszubach. Jeśli chodzi o region, oprócz Polski zwyczaj obchodzenia imienin praktykowany jest również w takich krajach jak Bułgaria, Grecja czy Szwecja. Co ciekawe, ostatnio bardzo popularne stały się także zjazdy osób o tym samym imieniu, jak na przykład słynne zjazdy Krystyn. Może powstaną kolejne?